$400 Budget Update – 6/2

So we finished school this week.  Today, actually.  It is a day I have been looking forward to for a very. long. time.  It feels good to be done.  I am so ready for summer vacation.

Camping trips.  Sending the kids to grandma and grandpa’s house for a week.  Tackling neglected home and garden projects.  Lesson planning for the next school year.  Studying for CLEP tests.  I have a big summer ahead.

This week I shopped at a few stores: Walmart, Costco, and two local chains (one of them twice).  I am also deducting a third of our recent Zaycon hotdog order from the June budget.  I will do the last third next month.

Our local Aldi is set to open November 1.  This is later than I hoped, but I will survive.  Our Costco membership will expire in July.  I found a smoking hot deal on a Sam’s Club membership to take its place.  With the amount of yeast, flour, and other baking supplies I go through, I almost have to have some sort of warehouse membership in order to stay afloat until November.  I will spell out my Sam’s deal next week.  It’s pretty exciting.

If you are new to my weekly budgeting posts, you can catch the original story here.  As always, our menu is listed at the bottom of the post.

Local Chain #1 (first trip):

  • Melon (4.33 lb.), Mushrooms (1 lb.), Strawberries (2 lb.), $11.29
  • Peas (24 oz.), Corn (12 oz.), Mixed veggies (24 oz.), $2.45 after savings discount
  • Total: $13.64 after reusable bag discount

Walmart:

  • Cotton balls (200 ct.), $2.02 after tax
  • Total: $2.02

Local Chain #2:

  • Peanut butter (16 oz.), Hot dogs (2 lb.), Candybars (14 oz.), $5.98 after coupons
  • Total: $5.98

Costco:

  • Flour (25 lb.), Tortilla chips (6 lb.), Milk (2 gal.), Cheddar cheese (5 lb.), Almond milk (1.5 gal.), Coffee (3 lb.), $46.74 after Ibotta rebate
  • Total: $46.74

Local Chain #1 (second trip):

Forgot to snap the picture before leaving for the campground!

  • Pickles (32 oz.), Mustard (14 oz.), $3.49
  • Total: $3.49

Zaycon:

No picture for this one.

  • Hot dogs (1/3 of the total cost): $9.97
  • Total: $9.97

Grand Total: $81.84

Total for June: $71.21

We had a little leftover in last month’s budget that ended up split between the end of May and beginning of June.  As a result, our first June week total is slightly less than what I actually spent.  This leaves us with $328.79 left to spend this month.

Breakfasts

Muffins, toast, Homemade Granola, pancakes, cereal, fruit

Lunches

Sandwiches, Italian dunkers, burritos, fruits & veggies

Suppers

Rice & beans, coleslaw

Chicken & rice, mixed veggies, lettuce salad

Beef & bean tacos, corn

Homemade Mac & Cheese, peas, lettuce salad

Hot Dogs on Homemade Buns, potato salad, melon

Hamburgers on Homemade Buns, chips, berries

Leftovers (x1)

What is on the menu at your house this week?  Let me know in an email or comment below!